Cheese_parmesan Cheese - Parmesan Block
Grower: Putney Farm and Friends
Price: $7.25 ( 10.97 per lb; approx 2/3 lb)
%> Available (Estimated): 78

Your own block of Parmesan insures fresness and flavor every time you grate it over that special itallion dish. Your family and friends will wonder what your secret ingredient is! Simply re-wrap and refrigerate or grate the whole thing at once, put in a zip-lock, refrigerate, and use as needed. Those special shaker bottles for parmesan are readily available at grocery store kitchen supply areas so you can load the jar with grated parmesan and sprinkle to your own taste.